1,323
edits
Line 716: | Line 716: | ||
|} | |} | ||
==Tektronix [[7D02]]== | ==Tektronix [[7D02]]== | ||
Note: | |||
* "FM" stands for Full mnemonic disassembly. | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan="5" style="text-align: center; font-weight:bold;" | Tektronix [[7D02]] | |||
|- | |||
| style="text-decoration:underline;" | Micro- Processor | |||
| style="text-decoration:underline;" | Support Feature | |||
| style="text-decoration:underline;" | Probe adapter | |||
| style="text-decoration:underline;" | Requires | |||
| style="text-decoration:underline;" | Fastest clock supported | |||
|- | |||
| colspan="5" style="font-style:italic;" | Intel | |||
|- | |||
| 8031 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6003-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8035 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-5999-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8039 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-5999-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8048 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-5999-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8049 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-5999-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8051 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6003-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8080 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | PM101 Opt 01 | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8085 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM104]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 10 Mhz | |||
|- | |||
| 8086 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM106]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 8 Mhz | |||
|- | |||
| 8088 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM107]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 5 Mhz | |||
|- | |||
| 8748 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-5999-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 8751 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6003-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| colspan="5" style="font-style:italic;" | Motorola | |||
|- | |||
| 6800 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM102]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 2 Mhz | |||
|- | |||
| 6801 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6000-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 6802 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM103]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 6 Mhz | |||
|- | |||
| 6803 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6000-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 6808 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM103]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 6 Mhz | |||
|- | |||
| 6809 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM111]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 8 Mhz | |||
|- | |||
| 6809E | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM111]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 8 Mhz | |||
|- | |||
| 68000 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM109]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 10 Mhz | |||
|- | |||
| Zilog | |||
| style="text-align: center;" | | |||
| style="text-align: center;" | | |||
| style="text-align: center;" | | |||
| style="text-align: center;" | | |||
|- | |||
| Z80 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM105]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 6 Mhz | |||
|- | |||
| Z8001 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM110]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 6 Mhz | |||
|- | |||
| Z8002 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM108]] | |||
| style="text-align: center;" | X | |||
| style="text-align: center;" | 4 Mhz | |||
|- | |||
| colspan="5" style="font-style:italic;" | Texas Instrument | |||
|- | |||
| TMS9900 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6002-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| colspan="5" style="font-style:italic;" | Other microproscessor | |||
|- | |||
| 1802 | |||
| style="text-align: center;" | STD | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | [[061-6001-00]] Application manual | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|- | |||
| 6502 | |||
| style="text-align: center;" | FM | |||
| style="text-align: center;" | [[PM101]] | |||
| style="text-align: center;" | PM101 Opt 02 | |||
| style="text-align: center;" | ? | |||
|} | |||
==Tektronix [[DAS9200]]== | ==Tektronix [[DAS9200]]== | ||
==Tektronix [[DAS9100]]== | ==Tektronix [[DAS9100]]== |
edits